Vliv hmotnosti na výsledek prvotrimestrálního screeningu. Je nějaký?

Zodpovězené
25. dub 2024

Dobrý den, pane doktore,

absolvovala jsem screening v 1. trimestru, vyšel krásně, vše negativní. V lékařské zprávě je špatně opsaná hmotnost z průkazky - 10 kg.

Může to mít na výsledky nějaký vliv?

Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

ano, hmotnost má vliv na screening, protože na hmotnosti závisí hodnocení hladin placentárních hormonů, které jsou součástí screeningu a další parametry, na nichž je výpočet založen. Rozdíl 10 kg už vliv mít může, zaleží na mnoha dalších faktorech. Určitě Vám doporučuji kontaktovat pracoviště, kde byl screening proveden, aby váhu opravili a screening přepočítali.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz