Budu mít nárok na PPM?

Zodpovězené
19. kvě 2021

Dobrý den,

chtěla bych se prosím zeptat - na konci ledna 2021 jsem skončila v bývalém zaměstnání z důvodu nehrazení mezd. Pak jsem byla necelé 2 měsíce na ÚP. 17.3. jsem nastoupila do nového zaměstnání. Teď v květnu jsem zjistila, že jsem těhotná. Mám ale nabídku od 1.6. mít novou práci. Jde mi však o to, že pokud by mě ve zkušební době vyhodili (zkušebku bych měla do konce srpna), jestli pak budu mít nárok na PPM.

Termín porodu mi vychází na polovinu ledna, pokud jsem počítala dobře, tak na mateřskou bych měla nastoupit 19.11. cca...

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Ptáte se, zda budete mít nárok na PPM, pokud by Vás do konce srpna ve zkušební době propustili z nové práce. Na mateřskou byste teoreticky měla nastoupit 19. listopadu.

Pro získání nároku na PPM je třeba splnit několik podmínek.

1) Je třeba abyste se účastnila na placení nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech. To znamená, že jste byla alespoň 270 dnů zaměstnaná nebo jste si platila nemocenské pojištění jako OSVČ. Nevíme, jak dlouho jste byla zaměstnaná v minulosti a zda byste tuto podmínku splnila.

2) Druhou podmínkou je, být v okamžiku nástupu na PPM nemocensky pojištěná (zaměstnaná nebo pracující OSVČ) nebo být v ochranné lhůtě, která trvá minimálně tolik dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání a maximálně 180 dnů. Záleží tedy na tom, kdy by Vás případně z nového zaměstnání propustili. Pokud by to bylo až koncem srpna, nárok na PPM by Vám nejspíše vznikl.

Pokud byste potřebovala další doplňující informace, můžete se na nás opět obrátit.

Přejeme Vám i Vašemu miminku hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz