Jak to bude s nárokem na PPM v mém případě?

Zodpovězené
14. pro 2021

Ahoj,

mám dotaz od 2.3. 2019 do 31.8. 2020 jsem pracovala na hpp. 30.8. jsem nastoupila na 14 dní na nemocenskou (v předešlém roce jsem měla úraz hlavy a byla doma asi 70 dní) do 14.9. a 15.9. jsem nastoupila na dohodu o provedení práce.

Od 1.10 jsem dostala hpp a otěhotněla jsem ve zkušební době.
Od 25. 10. (9. tt - termín mám 30.5. 2022) jsem byla v nemocnici a nastoupila na nemocenskou.
18.11 mi přišla výpověď - tu jsem čekala, když jsem na nemocenské.

Můj dotaz je: Mám nárok na mateřskou? Spadám do té ochranné lhůty 180 dní?

Nevím, z čeho se to počítá, protože v nové práci jsem byla jakoby měsíc, ale ve staré mám odpracované a oni říkají, že v 2 letech musí být 270 dní.

Ale bere se to i z předešlé práce?

A když je ta ppm, kde se dává nárok na ppm?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ptáte se nás, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Pro získání peněžité pomoci v mateřství je třeba splnit dvě podmínky:
1. V uplynulých 2 letech musíte mít odpracováno 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou (počítají se tam i předchozí zaměstnání).
2. V okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou musíte být zaměstnána. Tuto podmínku nyní nesplňujete, protože jste dostala výpověď.

V tuto chvíli tedy nesplňujete podmínky nároku na čerpání peněžité pomoci v mateřství. Mohla byste je teoreticky splňovat, pokud by Vás do porodu ještě někdo zaměstnal.
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství potvrzuje gynekolog (potvrzuje zde předpokládaný termín porodu) a tato žádost se pak odevzdává zaměstnavateli, případně přímo České správě sociálního zabezpečení, pokud je žena v ochranné lhůtě. Peněžitá pomoc v mateřství se zpravidla vypočítává podle příjmů za poslední rok.

Ptáte se nás také, zda spadáte do ochranné lhůty 180 dní. Ochranná lhůta se odvozuje od posledního zaměstnání. Váš poslední pracovní poměr trval jen 49 dní (od 1. 10. do 18. 11.) Takto dlouhá je i vaše ochranná lhůta.

Pokud se tedy do porodu nezmění Vaše situaci v tom smyslu, že byste byla opět zaměstnána, nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikne a budete pobírat až rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte.

Přejeme Vám klidné těhotenství a hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz