Jak odstavit 19měsíčního syna?

Zodpovězené
4. kvě 2024

Dobrý den,

mám 19měsíčního syna, kterého plánuji jako 20měsíčního odstavit. V noci se budí 2-4 x. Uklidňuje se dudlaním, mnohdy ukáže večer při uspávání prstíkem na hrudník - mňam mňam.

Ze zdravotních důvodů pro plánované druhé miminko mi bylo doporučeno jej odstavit před otěhotněním. Mám muže, on však nemá tolik trpělivosti v sobě. Stačí mu, když je malý nemocný a je jednu noc s pláčem do 4 hod. rána vzhůru a už kromě malého, uklidňuji i jeho.

Syn je mámin cicek, a proto by pro nás byla asi nejlepší varianta odstavení taková, že já nebudu vůbec v té místnosti, ať to mléko ze mě necítí. Když jsem poprosila poslední dny muže, ať ho po večerním kojení uspí, řekl, že má jen dvě ruce. Na margo dlouhého uspávání syna (30 - 60 minut) by mu "odešly", kdyby ho měl celou dobu nosit na rukou.

Jak syna odstavím?

Syn nechce pít z žádné láhve. Jak tak ze slámkové láhve do něj tlačím vodu. Umělé mléko zcela odmítá.

Kde najdu nějakou laktační poradkyni, která mi bude po ruce?

Děkuji

Dobrý den,

pokud potřebujete odstavit takto rychle, prostě přestaňte. Řekněte synovi, že mléko už není. Tečka. Buďte laskavá, milá ale nekompromisní. Věci v životě se mění, mléko prostě už nebude. Máte na to právo. Ano, samozřejmě budou protesty, syn je na kojení zvyklý, je to pro něj uklidnění, jistá forma jistoty a bezpečí, kterou bude muset najít u nějaké jiné činnosti. Takže mazlete, objímejte, zpívejte, uspávejte jak jen to půjde, akorát mléko už nebude.

Upřímně, často je odstavení větší problém pro maminku, než pro dítě. Často maminky nejsou s odstavením srovány a dítě přirozeně vycítí jeji nejistotu v daném rozhodnutí a odstavení pak probíhá o to hůř. Zkuste se nejdřív s odstavením smířit sama, zkuste probrat s manželem různé alternativy - co budete dělat, když bude syn plakat celou noc, když bude opravdu hystericky křičet, když bude .... Sdělte, že nyní v něm potřebujete oporu.

Laktační poradkyni najdete např. na www.kojeni.cz, nebo na www.prirozenekojeni.cz.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová