Jak zastavím tvorbu mléka?

Zodpovězené
4. kvě 2024

Dobrý den,

drobeček se nám narodil 19.4. 2024. V nemocnici mi ho přiložili jednou s tím, že nám to nešlo a měli jsme to zkusit druhý den. Dostal žloutenku, tak mi nastavili léky na zastavení tvorby mlíčka, ale 25.4. 2024 nás pustili domů. Byla jsem ráda, že už jsem doma s malým a můžu si ho užívat.

Tak jako v nemocnici, tak i doma jsme dávali umělé mlíčko. 26.4. 2024 jsem ucítila tlak na prsou, potlačila jsem si bradavku a začalo mi vytékat mléko, které bylo úplně žluté. Není to takové, že mi stříká, když si ale zmáčknu prso, tak mlíčko trochu teče.

Začala jsem si prsa svazovat a omezila jsem tekutiny, dokud v pondělí nezavolám svému gynekologovi. Moje známá pracuje jako sestřička v té ambulanci a řekla mi, že oni nepředepisují léky na zastavení tvorby mlíčka maminkám. Předepisují je jen ženám, které o miminka přišly.

Zkusila jsem malého přiložit k prsu, ale nešlo to. Velmi jsme z tím bojovali, až mi tekly slzy. Synek je už zvyklý na láhev a toho mlíčka se tam tak moc netvoří, abych si ho odsávala a dávala mu ho.

Co by mi pomohlo?

Děkuji

Dobrý den,

velmi mě zařáží postup nemocnice medikací zastavit kojení kvůli žloutence. To je velmi nestandardní. Žloutenka rozhodně není důvodem k zastavení laktace. Tvorba mléka je nyní otázkou práce Vašich hormonů, tím, že jste s miminkem je stále vysoko hladina oxytocinu i prolaktitu a evidentně by kojení bylo možné, ale je nutné, aby se mimi přisávalo. Pokud to tak není a kojit nebudete, laktace se postupně sama ztratí - kde není poptávka, nebude ani nabídka. Není k tomu potřeba dalších léků. Pokud ale začnete odsávat, laktace se zase může postupně zvýšit.

Možná by pomohla návštěva laktační poradkyně.

Hezký den.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová