Mají kojené děti více náběh na celiakii?

Zodpovězené
4. kvě 2024

Dobrý den,

už jste mi 2x poradili, tak si jdu opět po radu.

Dcerka je plně kojená, brzy bude mít 9 měsíců. Příkrmy jsem jí začala dávat jako půlroční. Mateřské mléčko miluje. Hůře jsme na tom s těmi přikrmy. Stále jako kdybychom byli jen na začátku. Není to jedení, je to spíše ochutnávání, i to v minimální podobě. Naše paní doktorka mě uklidňuje tím, že u některých kojených dětech to takhle bývá. Prý prostě některé začnou papat reálně jako 15měsíční.

U staršího dítěte jsem něco takového nezažila. On byl od porodnice především na UM, měla jsem tehdy velmi problematické kojení a příkrmy miloval hned od ukončeného 4. měsíce. Mléko míval pak jen před spaním.

Co se týká dcerčiny váhy a růstu, tam je všechno OK.

Jednou jsem slyšela takový názor, že děti, které jsou ve velké míře kojeny celý první rok s příjmem minimálních příkrmů, mají pak v životě náběh na celiakii.

Považujete toto tvrzení za pravdivé?

Paní pediatrička v tom problém nevidí. Dcerce nabízíme, ale je expertka a ani ústa nechce po pár lžičkách otevřít. Vím, že mateřské mléko je úžasný zdravý pokrm, ale nemůže být takto i ochuzená o další enzymy a vitamíny?

A druhá otázka.

Můžu si jít trošku občas zaběhat?

Nebude to mít za následek ztrátu mlíčka?

Ještě by mě zajímal Váš subjektivní názor vhodné délky kojení dítěte.

Do jakého věku dítěte byste jej realizovala Vy sama?

V případě, že žena otěhotní, je vhodné pokračovat v kojení dítěte, nebo od toho pak upustit?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Vaše otázky a budu postupovat popořadě:
1) Příkrmy - máte skvělou zdravou kojenou holčičku a pokrokovou výbronou a informovanou pediatričku. U kojených dětí to tak opravdu občas bývá, druhý půlrok je spíše o ochutnávání, množství příkrmů opravdu nechte na dcerce, ať si bere, kolik chce a potřebuje. Nic nenuťte a jídlo berte jako společenskou událost,kdy se bavíte, povídáte si, je Vám dobře. Nechte ji jíst postupně samotnout, brát jídlo (které jde) do ruky, dejte jí ochutnant své jídlo, zapojte ji do přípravy (může míchat, přidat trochu koření atd. Jde o přirozené seznamování s jídlem a také jiným způsobem přijímání potravy. Dávejte jí pít také obyčejnou vodu. Váhu má v pořádku, vše je ok. Lepek se doporčuje přidávat do stravy postupně hlavně do době, kdy je mimi stále kojeno. Proto klidně zařaďte lepek do příkrmů (např kuskus)

2) Běhání - samozřejmě můžete, doporučuji začít pozvolna, žádné šílené výkony, ale jinak je pohyb a klidně i běhání rozhodně prospěšné i při kojení o MM se bát nemusíte, naopak pohyb a zahřátí organismu laktaci spíš prospěje.

3) A nakonec délka kojení - WHO i Česká pediatrická společnost doporučuje kojit do 2 let či déle tak, jak do mamince a dítěti vyhovuje. K přirozenému odstavení dochází někdy mezi 2-6 rokem života dítěte. Některé maminky kojí do samoodstavení, jiné kojení z různých důvodů ukončí dříve, je to vždy na rozhodnutí maminky a nelze říci, co je a co není správně.
Kojit můžete i v přípdě, když otěhotníte a dokonce i po narození druhého dítěte tzv tandemové kojení. Pokud bude těhotenství probíhat dobře, není důvod nekojit. Doporučuji včak u starších dětí (po 1 roce) dávat kojení určitá pravidla - kojíme až po dohodě, kojíme jen doma apod.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová