Preventivní nasazení kyseliny acetylsalicylové. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
11. kvě 2020

Dobrý den,

v prvním těhotenství se v 35. týdnu objevila gestační hypertenze (bílkovina v moči ani žádné jiné problémy nebyly), předepsán Dopegyt. Dítě se narodilo 37.tt/2 200g (porod vyvolávaný z důvodu růstové restrikce).

Nyní jsem podruhé těhotná, aktuálně 26. týden, a byl mi teď na kontrole lékařem předepsán Stacyl 150 mg denně - až do 36.tt. Žádné potíže nemám, těhotenství ukázkové, tlak spíše nízký. Údajně kvůli prevenci, aby se neopakovala situace z minulého těhotenství. V příbalovém letáku se píše, že v posledním trimestru může vážně poškodit zdraví matky nebo dítěte. Mám obavy z možných nežádoucích účinků. Také jsem narazila na informaci, že u hrozících poruch růstu nebo preeklampsie má význam nasazení takových léků do 16.tt, ne později, jako v mém případě.

Co si o tom myslíte?

Upřímně se mi nechce zbytečně (preventivně) ještě 10 týdnů lék užívat, zároveň samozřejmě nechci ohrozit miminko nebo něco podcenit.

Děkuji Vám předem za odpověď.

Dobrý den,

pokud máte nějaké pochybnosti, doporučuji otevřeně prodiskutovat situaci s Vaším lékařem. Je vždy třeba individuálně posoudit přínos a rizika léčby.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz